Archery Past Winners   2006-2018Less

Archery Past Winners   2006-2018

2006


Bowhunter Division


1st– Jake Graham


2nd– Perri Pryor


3rd– Pete Stapleton 


Traditional Division


1st– Tom Kertz


2nd– Leonard Huebner


3rd– Bob Lewis 


Open Division


1st– Mike Keir


2nd– Steve LaGarce 


Junior Division


1st– Nick Pryor


2nd– Nick House


3rd– Mitch Pryor


Cub Division


1st– Brad Pryor


2nd– Ricky House


3rd– Cole McFerrin 



2007 Spring


Bowhunter Division


1st– Nick Edwards


2nd– Perri Pryor


3rd– Matt Decoster 


Traditional Division


1st– Scott Langston


2nd– David Mincemeyer


3rd– John Hembrock 


Open Division


1st– Jared Morrison


2nd– Shane Morrison 


Junior Division


1st– Jared Lewis


2nd– Dylan Niederschulte


3rd (Tie)– Mitch Pryor/Alex Vogt 


Cub Division


1st– Jared DeCoster


2nd– Cameron DeCoster


3rd– Cole McFerrin 


Women Division


1st– Michelle DeCoster


2nd– Natasha Hughes 


2007 Summer


Bowhunter Division


1st– Jake Taylor


2nd– Ed Klipfel


3rd– Matt Decoster 


Traditional Division


1st– Bob Lewis


2nd– Tom Kertz


3rd– Mike Decoster 


Junior Division


1st– Jared Lewis


2nd– Patrick Higgins


3rd– Ed Ferguson


Cub Division


1st– Zeb Smith


2nd– Cameron DeCoster


3rd– Ricky House


Women Division


1st– Michelle DeCoster


2nd– Nicole Arnold


3rd– Kaycee LaGarce


2008 Spring


Bowhunter Division


1st– DJ Neeley


2nd– Reggie Baxter


3rd– Bob Lewis


Traditional Division


1st– Tom Kertz


2nd– Keith Fennessey


3rd– Tim Stege


Junior Division


1st– Brandon Dunker


2nd– Jared Lewis


3rd– Ed Ferguson 



Cub Division


1st– Zeb Smith


2nd– Earl Pryor


3rd– Brad Pryor 



Women Division


1st– Michelle DeCoster


2nd– Kaycee LaGarce


3rd– Lisa Horneker 





2008 Summer


Bowhunter Division


1st– DJ Neely


2nd– Matt DeCoster


3rd– Aaron Welschmeyer 



Traditional Division


1st– Keith Fennessey


2nd– Mike DeCoster


3rd– Tim Stege 



Junior Division


1st– Jared Lewis


2nd– Ed Ferguson


3rd– Zeb Smith 



Cub Division


1st– Bill Eberhardt


2nd– Dalton Fennessey


3rd– PJ Monahan 



Women Division


1st– Stacey LaGarce


2nd– Julie Shaw


3rd– Kelly LaGarce 





2009 Spring


Bowhunter Division


1st– Aaron Welschmeyer


2nd– Mike Keir


3rd– Mark Abt 



Traditional Division


1st– Tim Stege


2nd– Mark Reynolds


3rd– Zach Reynolds 



Junior Division


1st– Jared Lewis


2nd– Brandon Dunker


3rd– Bill Bohler


Cub Division


1st– Hanna Abt


2nd– PJ Monahan


3rd– Jeremy Monahan 



Women Division


1st– Lindsey DeCoster


2nd– Stacey LaGarce


3rd– Lisa Horneker



2009 Summer


Bowhunter Division


1st– Lonnie Nichols


2nd– Zach Smith


3rd– Tim Brownell


Traditional Division


1st– Ron LaGarce


2nd– David Mincemeyer


3rd– Pete Stapleton


Junior Division


1st– Earl Pryor


2nd– Sam Newton


3rd– Jared Lewis


Cub Division


1st– Sydney Horneker


2nd– Brock Shaw


3rd– August Kohrs


Women Division


1st– Veronica Brownell


2nd– Stacey LaGarce


3rd– Lisa Horneker



2010 Spring


Bowhunter Division


1st– Tony Howard


2nd– Lonnie Nichols


3rd– Reggie Baxter


Traditional Division


1st– Ron LaGarce


2nd– John Hembrock


3rd– Pete Stapleton


Junior Division


1st– Hanna Abt


2nd– Zeb Smith


3rd– Brandon Dunker


Cub Division


1st– Ellie Stapleton


2nd– Sydnee Horneker


3rd– August Kohrs


Women Division


1st– Stacey LaGarce


2nd– Kaycee LaGarce


3rd– Lisa Horneker


High Overall Member


Bob Lewis



2010 Summer


Bowhunter Division


1st– Bill Willman


2nd– Andy Orlando


3rd– Matt Decoster


Traditional Division


1st– Tom Kertz


2nd– John Hembrock


Womens Traditional


1st– Darlene Minotti


Junior Division


1st– Matt Dollard


2nd– Shane Dowell


3rd– Austin LaGarce


Cub Division


1st– Parker Willman


Women Division


1st– Lisa Horneker


2nd– Kayla Whittington


3rd– Stacey LaGarce


High Overall Member


Bob Lewis



2011 Spring


Bowhunter Division


1st– Lonnie Nichols


2nd– Tim Hurley


3rd– Josh Nault


Traditional Division


1st– John Hembrock


2nd– Rick Raddatz


3rd– Mark Ebert


Junior Division


1st– Hanna Abt


2nd– Matt Dollard


3rd– Zeb Smith


Cub Division


1st– Cameron DeCoster


2nd– Kale Meinershagen


3rd– Hunter Ullrich


Women Division


1st– Lisa Horneker


2nd– Stacey LaGarce


3rd– Cleta Meinershagen


High Overall Member


Matt Decoster



2011 Summer

Bowhunter Division

1st- Chad McCleary

2nd- Devin LaGarce

3rd- Justin Watkins


Traditional Division

1st- John Hembrock

2nd- Joe Marshall Sr.

3rd- Mark Ebert


Junior Division

1st- Colt Schuman

2nd- Jordan Stock


Cub Division

1st- Brock Shaw

2nd- Blake Stock

3rd- Cody Thomas


Women Division

1st- Stacey LaGarce

2nd- Andrea Bockelkamp

3rd- Dorthy Bell


High Overall Member

Roger Pryor



2012 Spring


Bowhunter Division


1st– John Payne


2nd– Perri Pryor


3rd– Brian LaGarce


Traditional Division


1st– John Hembrock


2nd– Lonnie Nicholas


3rd– Mark Ebert


Junior Division


1st– Hunter Ullrich


2nd– Luke Rudman


Cub Division


1st– Brock Shaw


2nd– Garrett Huck


3rd– Dalton Bandy


Women Division


1st– Stacey LaGarce


2nd– Dorothy Bell


3rd– Andrea Bockelkamp


High Overall Member


Michael Bandy



2013 Spring


Bowhunter Division


1st– Jared Lewis


2nd– Lonnie Nichols


3rd– Bill Willman


Traditional Division


1st– John Hembrock


2nd– James Barker


3rd– Pete Stapelton


Junior Division


1st– Dalton Bandy


2nd– Hanna Abt


3rd– Cameron Decoster


Cub Division


1st– Sean McNamara


2nd– Garrett Huck


3rd– Jacob Francois


Women Division


1st– Stacey LaGarce


2nd– Dotty Bell


3rd– Cheryl Johnson


High Overall Member


Michael Bandy



2013 Fall


Bowhunter Division


1st– Jared Lewis


2nd– Chad McCleary


3rd– Shawn Bruning


Traditional Division


1st– Scott Langston


2nd– John Hembrock


3rd– James Barker


Junior Division


1st– Dalton Bandy


2nd– Josh Gunn


3rd– Zain Mathena


Cub Division


1st– Dane Stuckey


2nd– Brock Shaw


3rd– Colton Braungardt


Women Division


1st– Dotty Bell


2nd– Stacey LaGarce


3rd– Andrea Bockelkamp


High Overall Member


Michael Bandy



2014 Spring


Bowhunter Division


1st– Kevin Schramm


2nd– Chad McCleary


3rd– Scott Bockelkamp 



Traditional Division


1st– Mark Ebert


2nd– James Barker


3rd– John Hembrock 



Junior Division


1st– Chase McCleary


2nd– Hunter Ulrich


3rd– Dane Stuckey


Cub Division


1st– Brock Stuckey


2nd– Lance Stuckey


3rd– Lily Schramm


Women Division


1st– Hanna Abt


2nd– Dotty Bell


3rd– Stacey Abt


High Overall Member


Kevin Johnson



2015

There were no winners; this was set up as a fun shoot



2016

This was a fun shoot/money pot shoot. The individuals that wanted to shoot in the money shoot added an extra $5. We had 8 people get into this part of the shoot. We took the top 5 scores and had a shoot off with the winner getting the pot. 

The top 5 shooters and the order they finished in the shoot off 

1. Blake Stock 

2. Shawn Bruning 

3. Scott Anderson 

4. Jordan Stock 

5. Dotty Bell



2017

No shoot in 2017



2018

No shoot in 2018

2006

Bowhunter Division

1st– Jake Graham

2nd– Perri Pryor

3rd– Pete Stapleton 


Traditional Division

1st– Tom Kertz

2nd– Leonard Huebner

3rd– Bob Lewis 


Open Division

1st– Mike Keir

2nd– Steve LaGarce 


Junior Division

1st– Nick Pryor

2nd– Nick House

3rd– Mitch Pryor


Cub Division

1st– Brad Pryor

2nd– Ricky House

3rd– Cole McFerrin 



2007 Spring

Bowhunter Division

1st– Nick Edwards

2nd– Perri Pryor

3rd– Matt Decoster 


Traditional Division

1st– Scott Langston

2nd– David Mincemeyer

3rd– John Hembrock 


Open Division

1st– Jared Morrison

2nd– Shane Morrison 


Junior Division

1st– Jared Lewis

2nd– Dylan Niederschulte

3rd (Tie)– Mitch Pryor/Alex Vogt 


Cub Division

1st– Jared DeCoster

2nd– Cameron DeCoster

3rd– Cole McFerrin 


Women Division

1st– Michelle DeCoster

2nd– Natasha Hughes 


2007 Summer

Bowhunter Division

1st– Jake Taylor

2nd– Ed Klipfel

3rd– Matt Decoster 


Traditional Division

1st– Bob Lewis

2nd– Tom Kertz

3rd– Mike Decoster 


Junior Division

1st– Jared Lewis

2nd– Patrick Higgins

3rd– Ed Ferguson


Cub Division

1st– Zeb Smith

2nd– Cameron DeCoster

3rd– Ricky House


Women Division

1st– Michelle DeCoster

2nd– Nicole Arnold

3rd– Kaycee LaGarce


2008 Spring

Bowhunter Division

1st– DJ Neeley

2nd– Reggie Baxter

3rd– Bob Lewis


Traditional Division

1st– Tom Kertz

2nd– Keith Fennessey

3rd– Tim Stege


Junior Division

1st– Brandon Dunker

2nd– Jared Lewis

3rd– Ed Ferguson 


Cub Division

1st– Zeb Smith

2nd– Earl Pryor

3rd– Brad Pryor 


Women Division

1st– Michelle DeCoster

2nd– Kaycee LaGarce

3rd– Lisa Horneker 



2008 Summer

Bowhunter Division

1st– DJ Neely

2nd– Matt DeCoster

3rd– Aaron Welschmeyer 


Traditional Division

1st– Keith Fennessey

2nd– Mike DeCoster

3rd– Tim Stege 


Junior Division

1st– Jared Lewis

2nd– Ed Ferguson

3rd– Zeb Smith 


Cub Division

1st– Bill Eberhardt

2nd– Dalton Fennessey

3rd– PJ Monahan 


Women Division

1st– Stacey LaGarce

2nd– Julie Shaw

3rd– Kelly LaGarce 



2009 Spring

Bowhunter Division

1st– Aaron Welschmeyer

2nd– Mike Keir

3rd– Mark Abt 


Traditional Division

1st– Tim Stege

2nd– Mark Reynolds

3rd– Zach Reynolds 


Junior Division

1st– Jared Lewis

2nd– Brandon Dunker

3rd– Bill Bohler


Cub Division

1st– Hanna Abt

2nd– PJ Monahan

3rd– Jeremy Monahan 


Women Division

1st– Lindsey DeCoster

2nd– Stacey LaGarce

3rd– Lisa Horneker



2009 Summer

Bowhunter Division

1st– Lonnie Nichols

2nd– Zach Smith

3rd– Tim Brownell


Traditional Division

1st– Ron LaGarce

2nd– David Mincemeyer

3rd– Pete Stapleton


Junior Division

1st– Earl Pryor

2nd– Sam Newton

3rd– Jared Lewis


Cub Division

1st– Sydney Horneker

2nd– Brock Shaw

3rd– August Kohrs


Women Division

1st– Veronica Brownell

2nd– Stacey LaGarce

3rd– Lisa Horneker



2010 Spring

Bowhunter Division

1st– Tony Howard

2nd– Lonnie Nichols

3rd– Reggie Baxter


Traditional Division

1st– Ron LaGarce

2nd– John Hembrock

3rd– Pete Stapleton


Junior Division

1st– Hanna Abt

2nd– Zeb Smith

3rd– Brandon Dunker


Cub Division

1st– Ellie Stapleton

2nd– Sydnee Horneker

3rd– August Kohrs


Women Division

1st– Stacey LaGarce

2nd– Kaycee LaGarce

3rd– Lisa Horneker


High Overall Member

Bob Lewis



2010 Summer

Bowhunter Division

1st– Bill Willman

2nd– Andy Orlando

3rd– Matt Decoster


Traditional Division

1st– Tom Kertz

2nd– John Hembrock


Womens Traditional

1st– Darlene Minotti


Junior Division

1st– Matt Dollard

2nd– Shane Dowell

3rd– Austin LaGarce


Cub Division

1st– Parker Willman


Women Division

1st– Lisa Horneker

2nd– Kayla Whittington

3rd– Stacey LaGarce


High Overall Member

Bob Lewis



2011 Spring

Bowhunter Division

1st– Lonnie Nichols

2nd– Tim Hurley

3rd– Josh Nault


Traditional Division

1st– John Hembrock

2nd– Rick Raddatz

3rd– Mark Ebert


Junior Division

1st– Hanna Abt

2nd– Matt Dollard

3rd– Zeb Smith


Cub Division

1st– Cameron DeCoster

2nd– Kale Meinershagen

3rd– Hunter Ullrich


Women Division

1st– Lisa Horneker

2nd– Stacey LaGarce

3rd– Cleta Meinershagen


High Overall Member

Matt Decoster



2011 Summer

Bowhunter Division

1st- Chad McCleary

2nd- Devin LaGarce

3rd- Justin Watkins


Traditional Division

1st- John Hembrock

2nd- Joe Marshall Sr.

3rd- Mark Ebert


Junior Division

1st- Colt Schuman

2nd- Jordan Stock


Cub Division

1st- Brock Shaw

2nd- Blake Stock

3rd- Cody Thomas


Women Division

1st- Stacey LaGarce

2nd- Andrea Bockelkamp

3rd- Dorthy Bell


High Overall Member

Roger Pryor



2012 Spring

Bowhunter Division

1st– John Payne

2nd– Perri Pryor

3rd– Brian LaGarce


Traditional Division

1st– John Hembrock

2nd– Lonnie Nicholas

3rd– Mark Ebert


Junior Division

1st– Hunter Ullrich

2nd– Luke Rudman


Cub Division

1st– Brock Shaw

2nd– Garrett Huck

3rd– Dalton Bandy


Women Division

1st– Stacey LaGarce

2nd– Dorothy Bell

3rd– Andrea Bockelkamp


High Overall Member

Michael Bandy



2013 Spring

Bowhunter Division

1st– Jared Lewis

2nd– Lonnie Nichols

3rd– Bill Willman


Traditional Division

1st– John Hembrock

2nd– James Barker

3rd– Pete Stapelton


Junior Division

1st– Dalton Bandy

2nd– Hanna Abt

3rd– Cameron Decoster


Cub Division

1st– Sean McNamara

2nd– Garrett Huck

3rd– Jacob Francois


Women Division

1st– Stacey LaGarce

2nd– Dotty Bell

3rd– Cheryl Johnson


High Overall Member

Michael Bandy



2013 Fall

Bowhunter Division

1st– Jared Lewis

2nd– Chad McCleary

3rd– Shawn Bruning


Traditional Division

1st– Scott Langston

2nd– John Hembrock

3rd– James Barker


Junior Division

1st– Dalton Bandy

2nd– Josh Gunn

3rd– Zain Mathena


Cub Division

1st– Dane Stuckey

2nd– Brock Shaw

3rd– Colton Braungardt


Women Division

1st– Dotty Bell

2nd– Stacey LaGarce

3rd– Andrea Bockelkamp


High Overall Member

Michael Bandy


2014 Spring

Bowhunter Division

1st– Kevin Schramm

2nd– Chad McCleary

3rd– Scott Bockelkamp 


Traditional Division

1st– Mark Ebert

2nd– James Barker

3rd– John Hembrock 


Junior Division

1st– Chase McCleary

2nd– Hunter Ulrich

3rd– Dane Stuckey


Cub Division

1st– Brock Stuckey

2nd– Lance Stuckey

3rd– Lily Schramm


Women Division

1st– Hanna Abt

2nd– Dotty Bell

3rd– Stacey Abt


High Overall Member

Kevin Johnson



2015

There were no winners; this was set up as a fun shoot



2016

This was a fun shoot/money pot shoot. The individuals that wanted to shoot in the money shoot added an extra $5. We had 8 people get into this part of the shoot. We took the top 5 scores and had a shoot off with the winner getting the pot. 

The top 5 shooters and the order they finished in the shoot off 

1. Blake Stock 

2. Shawn Bruning 

3. Scott Anderson 

4. Jordan Stock 

5. Dotty Bell



2017

No shoot in 2017



2018

No shoot in 2018

Less